Väg med vägbro och hus

Accion Digital Transformation Fund

:
:

Accion Digital Transformation Fund är inriktad mot digital transformation av finansiella institutioner i länder i Afrika samt Syd- och Sydostasien.

En digitalisering av finansiella produkter och tjänster ökar tillgängligheten och möjliggör för fler individer samt mikro-, små- och medelstora företag att ta del av denna typ av tjänster.

Swedfunds investering bidrar till att utveckla det digitala ekosystemet i Afrika och i Sydostasiens ekonomier samt till att förbättra tillgången till kapital genom att stötta digitalt drivna finansiella institutioner i regionen. 

Läs mer i vårt pressmeddelande: Svensk investering stödjer finansiell inkludering

: 1 mars 2024: 16 april 2025

Fakta



SDG i fokus

Ikon för FNs Globala mål 1 Ingen fattigdom

Ingen fattigdom

Fattigdom omfattar fler dimensioner än den ekonomiska. Fattigdom innebär bl.a. även brist på frihet, makt, inflytande, hälsa, utbildning och fysisk säkerhet.

Ikon för FNs Globala mål 5 Jämställdhet

Jämställdhet

Uppnå jämställdhet och alla kvinnors och flickors egenmakt.

Ikon för FNs Globala mål 8 Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt

Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt

Verka för varaktig, inkluderande och hållbar ekonomisk tillväxt, full och produktiv sysselsättning med anständiga arbetsvillkor för alla.

Ikon för FNs Globala mål 10 Minskad ojämlikhet

Minskad ojämlikhet

Minska ojämlikheten inom och mellan länder.

Sektor

Kvinna går över hängbro

Finansiell inkludering

Swedfunds investeringar inom Finansiell inkludering görs bland annat i reglerade banker och mikrofinansinstitut, ett effektivt sätt att nå ut bredare och mer effektivt.

Värdeskapande

Vår impact

Investeringen bidrar till ökad finansiell inkludering genom att fler små- och medelstora bolag och individer får tillgång till finansiella produkter och tjänster. Vidare förväntas investeringen bidra till jobb och andra inkomstgenererande möjligheter lokalt samt till ökad ekonomisk egenmakt för kvinnor genom att stärka kvinnligt ledarskap och förse kvinnor med kapital.

ESG

Vi arbetar nära fondförvaltaren för att fortsatt utveckla dess miljö- och sociala ledningssystem för att hantera frågor relaterade till stärkta hållbarhetskrav för fondens portföljbolag inom områden som antikorruption, miljö och sociala frågor.

Additionalitet

Vår investering är finansiellt additionell genom att den sker i länder och sektorer där tillgången till kapital är begränsad, fattigdomen hög, affärsmiljön utmanande samt genom att den förväntas bidra till att mobilisera kapital. Investeringen är värdeadditionell genom ett starkt fokus på aktivt värdeskapande under investeringsfasen där miljö, hållbarhet, bolagsstyrning och kapacitetshöjande åtgärder prioriteras.

. . .
. . .